„Swojak z zewnątrz” – biografia Mieczysława Stacha

Początkiem grudnia br. drukiem ukaże się książka „Swojak z zewnątrz” autorstwa dr. Jana Hebdy, który zebrał ciekawą dokumentację oraz wspomnienia poświęcone osobie Mieczysława Stacha – wielce zasłużonego dla kultury ludowej mieszkańca Bogumiłowic. Książka jest wyrazem szacunku dla Jego pracy i wybitnego wkładu wniesionego w rozwój szeroko pojętej kultury Gminy Wierzchosławice. By przedstawić osobę Mieczysława Stacha autor sięgnął do spisanych przez siebie relacji, własnych wspomnień, a także opracowań poświęconych historii regionu. Całość wzbogacił również ciekawostkami i anegdotkami.

Będzie można ją nabyć w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach, a premiera książki zaplanowana jest w Domu Ludowym w Bogumiłowicach na 10 grudnia 2017 r. w trakcie uroczystości rocznicowych związanych z 10 rocznicą śmierci Mieczysława Stacha.

Osoba Mieczyka jak mówili o nim znajomi – to bardzo barwna i ciekawa postać. Jego bogatym życiorysem artystycznym można by obdzielić kilka osób. Urodzony we wsi Zdziarzec w gminie Radomyśl Wielki, po latach związał się bardzo mocno z Gminą Wierzchosławice i Bogumiłowicami, gdzie zamieszkał i założył rodzinę.  W roku 1945 założył zespół regionalny, został jego kierownikiem. Dzięki ogromowi pracy i poświęceniu Mieczysława Stacha „Swojacy” przez lata prezentowali stroje, muzykę i tańce regionów: krakowskiego, rzeszowskiego, lubelskiego oraz tańce narodowe. Dużym uznaniem cieszyły się także widowiska obrzędowe reżyserowane przez Profesora Stacha, czyli „Misterium Kolędowe”, „Obrzęd Dożynkowy” „Wesele Hanusi” i wiele innych programów okolicznościowych. Zespół pod jego kierownictwem koncertował nie tylko w Polsce, ale i w wielu miejscach na świecie. Za swój wkład pracy w dziedzinie upowszechniania kultury, jako długoletni pedagog otrzymał szereg wysokich odznaczeń państwowych.

Książka została przygotowana i wydana z okazji X rocznicy śmierci Mieczysława Stacha staraniem byłych i obecnych członków Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy”.

Autor książki – Jan Hebda jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, wieloletnim nauczycielem i wykładowcą. W swoim dorobku ma wielu książek i publikacji, a swoje zainteresowania ukierunkował na historię wsi polskiej, ruchu ludowego i wszelkie zagadnienia związane z polską wsią.

Książka „Swojak z zewnątrz” dostępna jest w sprzedaży w recepcji Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach w cenie 25 zł. Prowadzona jest również sprzedaż wysyłkowa (doliczona zostanie opłata za przesyłkę pocztową w cenie 15 zł.). Zamówienia można składać tel. 14 657 57 57 lub e-mailowo: kultura@ckwp.pl.  

Pozycja będzie dostępna we wszystkich bibliotekach gminnych i szkolnych zlokalizowanych na terenie Gminy Wierzchosławice (po 2 egzemplarzy w każdej). Zachęcamy do lektury!

 

Okładka

Post Author: MP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *