Święto Plonów w Gminie Wierzchosławice

Tradycyjne Święto Plonów – dożynki – to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu polskiej wsi. 15. sierpnia (środa) w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mikołajowicach odbędą się uroczystości dziękczynienia rolników z Gminy Wierzchosławice za dar plonów.

Rolnicy z Gminy Wierzchosławice obchodzą ponownie swoje święto po raz drugi po dłuższej przerwie. Dożynki to ludowe święto połączone z uroczystościami dziękczynnymi związanymi z zakończeniem żniw i prac polowych. Zwyczaj ten praktykowany był na naszych ziemiach już w czasach przedchrześcijańskich przez Słowian i plemiona bałtyckie. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno – dworskiej w XVI wieku, dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla pracowników w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach. Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów – tak będzie również i w Gminie Wierzchosławice.

O godzinie 15.00 rolnicy z terenu Gminy wezmą udział w dziękczynnej Mszy św. w kościele parafialnym w Mikołajowicach, w trakcie której nastąpi poświęcenie wieńców żniwnych. Po nabożeństwie w uroczystym korowodzie dożynkowym rolnicy przejdą na stadion sportowy w Mikołajowicach, gdzie w dalszej części programu zespoły obrzędowe zaprezentują przygotowane przez siebie wieńce dożynkowe wraz z bogatym programem artystycznym. Wieczorem odbędzie się festyn ludowy z licznymi atrakcjami.

Program Gminnego Święta Plonów w Mikołajowicach

godz. 14.45 – Zbiórka na placu przy kościele parafialnym Mikołajowicach (Parafia p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa),
godz. 15.00 – Uroczysta Msza święta i poświęcenie wieńców
godz. 16.00 – Przejście w korowodzie dożynkowym na stadion sportowy w Mikołajowicach
godz. 16.15 – Oficjalne otwarcie Gminnego Święta Plonów
godz. 16.30-17.30 – Tradycyjna prezentacja wieńców – Konkurs Wieńca Dożynkowego
godz. 17.30-18.15 – Wiązanka pieśni i tańców lubelskich oraz krakowskich w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy”
godz. 18.15 – Mecz piłki nożnej – UG Wierzchosławice – Oldboje Mikołajowice
godz. 19.00 – Ogłoszenie wyników w konkursie Wieńca Dożynkowego
godz. 19.15-19.45 – Program artystyczny w wykonaniu Zespołu Tanecznego „Apelsyn” oraz Zespołu „Kwiat na Kamieniu” z Kamieńca Podolskiego
godz. 19.45 – 24.00– Zabawa taneczna z zespołem muzycznym „Profes-Band”
godz. 20.00 losowanie nagród w loteriach fantowych

Atrakcje: mini park rozrywki (zamki dmuchane, eurobungy), loteria fantowa (nagroda główna sprzęt RTV i AGD), liczne konkursy i gry z nagrodami, gastronomia (grill, fast-food, popcorn, lody włoskie, napoje), bezpłatne degustacje potraw – kilkaset porcji bigosu.

W trakcie uroczystości odbędzie się konkurs wieńców dożynkowych w kategorii wieniec tradycyjny i współczesny. Uczestnicy konkursu oprócz gratyfikacji finansowej otrzymają również możliwość reprezentowania Gminy Wierzchosławice podczas: Dożynek Powiatu Tarnowskiego, XX Dożynek Województwa Małopolskiego oraz Dożynek Jasnogórskich.

Organizatorami imprezy jest: Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew Drąg, Sołtys Wsi Mikołajowice wraz z Radą Sołecką, Klub sportowy LKS Dunajec, Klub seniora „Przystań” Wierzchosławice oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

APEL
Rolników z terenu gminy dysponujących końmi, wozami konnymi oraz ciągnikami wraz z maszynami rolniczymi zapraszamy do udziału w korowodzie jaki przejdzie z kościoła na plac obok boiska sportowego. Dodatkowe informacje nt udziału w korowodzie udziela Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach (tel. 14 657 57 57).

Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.

Post Author: MP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *