Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach zapraszają uczniów szkół podstawowych z klas I-VI do udziału w bieżącym roku szkolnym w zajęciach grupy folklorystycznej „Mali Swojacy”. Aktualnie w cotygodniowych spotkaniach uczestniczy 36 dzieci. Treningi odbywają się w każdy wtorek o godzinie 17.45 w auli Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” istnieje i działa już ponad 72 lata. Zespół powstał w 1945 roku. Kilkudziesięcioletni dorobek artystyczny zespołu jest ogromny, a lista nagród i dyplomów, odznaczeń i podziękowań dla zespołu jest tak długa, że nie sposób wszystkich wymienić. „Swojacy” to chluba Gminy Wierzchosławice – dlatego warto edukować kolejne pokolenia, aby kultywować dawne tradycje.
Mali Swojacy” to propozycja dla wszystkich dzieci, które taniec mają we krwi. W czasie zajęć dzieci poznają zabawy rytmiczne, ćwiczenia umuzykalniające oraz tańce i piosenki ludowe z różnych regionów Polski. Ciekawe zajęcia, występy na scenie – wszystko to sprawia, że dzieci oprócz tańca uczą się także współdziałania w grupie, przełamywania tremy i twórczego wyrażania siebie. Część taneczną prowadzi – Kinga Biel-Dubiel, a akompaniuje jej Krzysztof Judasz.
– „Mali Swojacy” to „przedszkole” zespołu „Swojacy”. To wdrożenie dzieci w cały cykl rozwoju artystycznego. W ramach zajęć chcemy zapewnić naukę tańca, przygotowanie fizyczne, koordynacyjne i ogólnomuzyczne. Pod okiem doświadczonej kadry dzieci nauczą się tańca ludowego i śpiewu. Co warto zauważyć – jako członkowie zespołu mają szansę odnalezienia własnego sposobu na sport, taniec, muzykę i rozwój zainteresowań artystycznych. Mogą przeżyć przygodę z dźwiękami i ruchem w grupie swoich rówieśników – mówi Paweł Dąbrowski z Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy”.
Szczególnie zapraszamy dzieci z rodzin w których dziadkowie lub rodzice tańczyli przed laty w ZPiT „Swojacy”. Szczegółowe informacje dotyczące naboru i zasad można uzyskać u kierownika ZPiT „Swojacy” Pawła Dąbrowskiego tel. 724 103 382, email zpit.swojacy@wp.pl, a także e-mail: kultura@ckwp.pl, tel. 14 657 57 57.
Serdecznie zapraszamy do udziału!