Gminne Święto Plonów 2017 już za nami – relacja i zdjęcia

Gminne Święto Plonów Gminy Wierzchosławice już za nami. W tym roku dożynki odbyły się w Bobrownikach Małych. Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych, a także okres wyjątkowy, który pozwala nam na podsumowanie i docenienie całorocznej pracy rolnika, ich zaangażowania i trudu. Rolnicy z Gminy Wierzchosławice za tegoroczne plony dziękowali w miniony wtorek– 15 sierpnia. Dziękczynienie rolników za zebrane plony i powodzenie w czasie żniw cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

Dożynki gminne miały podwójny charakter: religijny związany z podziękowaniem Bogu za plony oraz ludowy związany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

Do kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudce zespoły obrzędowe przywiozły różnorodne wieńce dożynkowe, wykonane z kłosów, ziarna, owoców i warzyw. Były też kosze z owocami, miód przekazany przez koło pszczelarskie z Wierzchosławic oraz bochny chleba, które poświęcił w czasie uroczystej Mszy świętej proboszcz parafii ks. Bogusław Maciaszek.

Po Mszy świętej barwny dożynkowy korowód prowadzony przez konną banderię przeszedł na plac obok Domu Ludowego w Bobrownikach Małych, gdzie miał miejsce dalszy ciąg programu artystycznego.

Na wystosowane zaproszenie pozytywnie odpowiedzieli i zaszczycili nas swoja obecnością:
Józef Rojek Wiceprezes Grupy Azoty SA Tarnów,
Andrzej Kosiniak-Kamysz Polskie Stronnictwo Ludowe,
Jacek Hudyma Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego,
Tadeusz Bąk Burmistrz Wojnicza,
Marek Podraza Radny Powiatu Tarnowskiego,
asp.szt. Mariusz Czapkowicz Kierownik Posterunku w Wierzchosławicach,
Artur Jasiński Przewodniczący Rady Gminy Wierzchosławice,
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wierzchosławice – Jolanta Rodak i Roman Kucharski,
Radni Gminy Wierzchosławice – Władysław Witek, Roman Strojny, Andrzej Ogar, Jan Bodzioch, Józef Dzierwa,
Jacek Bryl Prezes Stowarzyszenia Inicjatywy Społeczne z Wierzchosławic.

Wójt Zbigniew Drąg serdecznie, po gospodarsku przywitał wszystkich zebranych, dziękując równocześnie za ogromny trud, jaki był udziałem rolników w trakcie tegorocznych żniw. W swoim wystąpieniu mówił:

– Życzę Wam drodzy rolnicy, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło na Waszych stołach chleba – tego najważniejszego symbolu dożynek. Szanujmy go i szanujmy tych dzięki którym go mamy.

Spośród zaproszonych gości głos zabrali: Jacek Hudyma Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego oraz Józef Rojek Wiceprezes Grupy Azoty SA Tarnów.

Okolicznościowy adres z okazji dożynek gminnych przesłał Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz.

Uczestniczącym w ludowym święcie mieszkańcom i przybyłym gościom zaprezentowały się zespoły obrzędowe z 6 sołectw (Bobrownik Małych, Gosławic, Mikołajowic, Sieciechowic, Rudki, Wierzchosławic) z przygotowanymi przez siebie wieńcami dożynkowymi. Uzupełnieniem prezentacji wieńców były słowne obrzędy w postaci przyśpiewek i okolicznościowych recytacji. Wykonane z dużą starannością i pomysłem wieńce oceniła komisja konkursowa w składzie: Iwona Gleisner oraz Zofia Juchno-Bąk. Decyzją komisji – przyznano sześć równorzędnych nagród finansowych w wysokości 500 zł każda.

Werdykt komisji był następujący:

W KATEGORII WIEŃCA TRADYCYJNEGO
I miejsce i nagrodę finansową w wysokości 500 zł oraz wyjazd na Dożynki Powiatowe
Zespół Obrzędowy z Bobrownik Małych
II miejsce i i nagrodę finansową w wysokości 500 zł oraz wyjazd na Dożynki Jasnogórskie
Zespół Obrzędowy z Gosławic
III miejsce i nagrodę finansową w wysokości 500 zł oraz wyjazd na Dożynki Jasnogórskie
Grupa Obrzędowa z Rudki

W KATEGORII WIEŃCA WSPÓŁCZESNEGO
I miejsce i nagrodę finansową w wysokości 500 zł oraz wyjazd na Dożynki Wojewódzkie
Zespół Obrzędowy z Sieciechowic
II miejsce i nagrodę finansową w wysokości 500 zł oraz wyjazd na Dożynki Jasnogórskie
Zespół Obrzędowy z Wierzchosławic
III miejsce i nagrodę finansową w wysokości 500 zł
Grupa Obrzędowa z Mikołajowic

Po raz pierwszy w trakcie dożynek Gminy Wierzchosławice został również zorganizowany konkurs potraw regionalnych. Po degustacji potraw przygotowanych przez sołectwa: BOBROWNIKI MAŁE, GOSŁAWICE, RUDKA i WIERZCHOSŁAWICE, zgłoszonych do konkursu komisja konkursowa postanowiła przyznać zgodnie z regulaminem następujące miejsca i nagrody: 

I miejsce i nagrodę finansową w wysokości 250 zł – Zespół Obrzędowy z Bobrownik Małych
II miejsce i nagrodę finansową w wysokości 250 zł – Zespół Obrzędowy z Wierzchosławic
III miejsce i nagrodę finansową w wysokości 250 zł – Zespół Obrzędowy z Gosławic, Zespół Obrzędowy z Rudki

W części festynowej wierzchosławickiego „Święta Plonów” jako pierwszy zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic z wiązanką pieśni i tańców rzeszowskich oraz krakowiak z lajkonikiem w wykonaniu. Duże wyrazy uznania od zgromadzonej publiczności otrzymali mieszkańcy Bobrownik Małych – dziecięcy zespół folklorystyczny „Mali Bobrowianie” oraz wokalistka Klaudia Czapiewska. W dalszej części wieczoru zaprezentował się zespół „Latino Lovers” którego muzyczne show było utrzymane w gorących rytmach z pogranicza muzyki pop i latino. Zabawę taneczna do późnych godzin nocnych poprowadził tarnowski zespół „The Tonacja” grający covery znanych polskich i zagranicznych zespołów muzycznych.

Sprzyjająca pogoda, liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów oraz serdeczna rodzinna atmosfera sprawiły, że dożynkowa zabawa przyciągnęła mieszkańców z całej Gminy.

Warto zauważyć, że w przygotowanie dożynek w Bobrownikach Małych aktywnie włączyła się społeczność lokalna tej miejscowości – szczególne słowa uznania należą się Sołtysowi Wsi Bobrowniki Małe wraz z Radą Sołecką, Radnej Rady Gminy Wierzchosławice – Jolancie Rodak, Stowarzyszeniu CASTOR, licznemu zespołowi wieńcowemu przygotowującemu wieniec dożynkowy oraz oprawę artystyczną, jednostce OSP Bobrowniki Małe, LKS „Bobrovia” Bobrowniki Małe oraz wielu bezinteresownym mieszkańcom angażującym się w to by godnie ugościć przybywających do Bobrownik mieszkańców Gminy Wierzchosławice.

Na uznanie zasługuje praca osób które zaangażowały się w to, by odpowiednio przystroić miejscowość. Do takich osób należeli m.in. Państwo Lechowie, którzy wraz z sąsiadami wykorzystując zboża, słomiane bale, kwiaty i płody rolne przygotowali przepiękną rzeźbę pawia. Podobnych kompozycji przyozdobiły plac obok domu ludowego oraz na rogatkach Bobrownik Małych, a ich autorkami były: Magdalena Ciupek, Magdalena Guzy, Marta Skrabot, Katarzyna Szczepańska. To dziesiątki godzin bezinteresownej pracy za którą wszyscy organizatorzy wyrażają wdzięczność.

Serdeczne podziękowania składamy osobom, które aktywnie włączyły się w organizację tegorocznego „Święta Plonów” Gminy Wierzchosławice – w szczególności sponsorom i dobroczyńcom, Wójtowi Gminy Zbigniewowi Drągowi, ks. proboszczowi Bogusławowi Maciaszkowi, starostom dożynek – Danucie i Kazimierzowi Miśtak, rolnikom, Sołtysowi Wsi Bobrowniki Małe Leszkowi Katrze wraz z Radą Sołecką, Prezes Stowarzyszeniu CASTOR – Dorocie Katra, Zespołowi Pieśni i Tańca „Swojacy”, zespołom wieńcowym, komisji konkursowej w osobach Iwony Gleisner oraz Zofii Juchno-Bąk, spółce pastwiskowej z Bobrownik Małych, Klubowi seniora „Przystań” z Wierzchosławic, jednostkom OSP (szczególnie tym zaangażowanym w zabezpieczanie terenu imprezy – a więc OSP Bobrowniki Małe oraz OSP Rudka) i Policji, LKS Bobrowniki Małe, a także pracownikom Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

Galeria zdjęć (Krzysztof Skóra) <==

Galerie zdjęć (Bobrownikimale.info) <==

 

Post Author: Krzysztof Bogusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *