Adres:

33-122, Wierzchosławice 39a

Telefon:

14 657 57 57

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Rodzina Wincentego Witosa, Polskie Stronnictwo Ludowe, Wojewoda Małopolski, Instytut Wincentego Witosa, Wójt Gminy Wierzchosławice oraz Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – Oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej – mają zaszczyt zaprosić mieszkańców oraz gości na uroczystości upamiętniające 152. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, które odbędą się 25 stycznia 2026 roku w Wierzchosławicach.

Wincenty Witos – „Wójt z Wierzchosławic”, współtwórca polskiej niepodległości, wybitny przywódca ruchu ludowego oraz trzykrotny premier II Rzeczypospolitej – jest postacią szczególnie ważną dla historii naszej gminy i całej Polski. Obchody rocznicowe będą okazją do wspólnego oddania hołdu tej niezwykłej postaci.


Program uroczystości – 25 stycznia 2026 r.

godz. 11:00

Msza Święta w Kościele Parafialnym w Wierzchosławicach, w intencji śp. Wincentego Witosa.

godz. 12:15

Złożenie kwiatów na Grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy (w asyście pocztów sztandarowych).

godz. 13:00

Zapalenie znicza pamięci przy popiersiu Wincentego Witosa.

godz. 13:15–16:00

Koncert patriotyczny Chóru „Angel Voice” ze Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Rudce.

Następnie: panel dyskusyjny pt. „Wincenty Witos, droga do niepodległości”.

godz. 17:00

Występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 


152. rocznica urodzin Wincentego Witosa!
Ojciec Niepodległości, który obronił chłopów przed komunistyczną ideologią!
„Wójt z Wierzchosławic”, wieloletni przywódca ruchu ludowego, jeden z głównych budowniczych II Rzeczypospolitej i trzykrotny jej premier.
152 lata temu urodził się Wincenty Witos, współtwórca polskiej niepodległości.
Ukończył szkołę elementarną w rodzinnej wsi. Był rolnikiem, działaczem społecznym, samorządowcem, politykiem związanym z ruchem ludowym. Od 1905 r. był radnym Rady Powiatowej w Tarnowie. W latach 1908–1931 pełnił funkcję wójta Wierzchosławic. Od 1908 r. sprawował mandat do Sejmu Krajowego we Lwowie, zaś w latach 1911–1918 posła do Rady Państwa w Wiedniu.
Był członkiem władz powiatowych i okręgowych chłopskich organizacji społeczno-gospodarczych.
Był przywódcą ruchu ludowego i PSL, przewodniczącym Polskiej Komisji Likwidacyjnej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, posłem na Sejm i trzykrotnym premierem
II Rzeczypospolitej, jednym z liderów Centrolewu. Po aresztowaniu przez władze sanacyjne został osadzony w twierdzy brzeskiej. W 1933 roku wyemigrował do Czechosłowacji. Do Polski powrócił w marcu 1939 roku.
We wrześniu 1939 roku aresztowany przez Niemców, odmówił współpracy przy próbach powołania kolaboracyjnego rządu, a po II wojnie światowej nie dał się namówić komunistom na objęcie jakichkolwiek stanowisk. W 1945 roku został prezesem nowo powołanego Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wincenty Witos zmarł 31 października 1945 roku w Krakowie. Spoczął w rodzinnych Wierzchosławicach, a w uroczystościach pogrzebowych, trwających od 2 do 6 listopada, uczestniczyły tłumy.
Poznaj tę niezwykłą postać, sięgnij po materiały przygotowane przez IPN: https://tinyurl.com/yc6d8ec7
 
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej (IPN), wpis na Facebooku z dnia 21.01.2026.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.