Gminne uroczystości związane ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja Uroczystości rozpoczęły się kilka minut przed 17.00 przy pomniku mieszkańców poległych w latach 1914-1920 w Wierzchosławicach. W asyście pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z Bobrownik Małych, Gosławic i Bogumiłowic oraz szkół podstawowych z Wierzchosławic, Ostrowa, Łętowic, Mikołajowic i Rudki, po odśpiewaniu hymny Polski, wójt gminy Wierzchosławice Andrzej Mróz wraz z radnymi rady gminy i powiatu, przedstawicielami służb mundurowych oraz szkół z tereny gminy złożyli wiązanki kwiatów.

Po krótkiej uroczystości zgromadzeni udali się do kościoła parafialnego pw. Matki Boskiej Pocieszenia w Wierzchosławicach na mszę św. w intencji ojczyzny.

Na zakończenie obchodów w Gminnym Centrum Kultury odbył się koncert Polsko – Ukraińskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Martyny Zych pt. Dźwięki Nadziei. Zespół składający się z uchodźców z Ukrainy oraz polskich muzyków przywitał publiczność Polonezem Ogińskiego. Potem wykonano Divertimento D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, Melodię Mirosława Skoryka oraz Serenadę Antonina Dworzaka.

Pani Martyna Zych jest rodowitą Wierzchosławiczanką, która zebrała muzyków grających w ukraińskich orkiestrach. Muzycy ci uciekali przed zawieruchą wojenną ze swojego kraju. Poprzez stworzenie orkiestry Pani Martyna dała im możliwość występowania przed publicznością i kontynuowania pracy w swoim zawodzie.

Jesteśmy dziś  w naszym Centrum Kultury, które stało się miejscem wyjątkowego spotkania. Gościmy tu uchodźców z Ukrainy, którzy schronili się w naszej gminie przed zawieruchą wojenną. W tym samym czasie przyjechali do nas młodzi ludzie z całej Europy na wymianę Erasmus – uczą się, integrują, poznają się nawzajem. No i przede wszystkim jesteśmy tu dziś my – mieszkańcy gminy Wierzchosławice. W tym spotkaniu widzę wielką symbolikę – spotkania ludzi dobrej woli, miłujących pokój, celebrujących wolność i na przekór agresji pomagających uciekinierom” – powiedział do zgromadzonych w Atrium Gminnego Centrum Kultury Andrzej Mróz wójt gminy Wierzchosławice

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.