Wierzchosławice – z dziejów wsi / nowa książka Władysława Kurtyki

Początkiem października 2018 r.  ukazała się kolejna książka autorstwa Władysława Kurtyki zatytułowana „Wierzchosławice – z dziejów wsi”. W zamyśle autora pozycja stanowi uzupełnienie monografii Wierzchosławic wydanej na początku lat 90-tych. Autorowi podczas pisania książki przyświecała dewiza „Kto historii nie wie i w niej się nie kocha, jest jak dziecię, które ojca i matki nie zna”. Co warte podkreślenia – pozycja została wydana nakładem własnym autora.

Książka zawiera 20 rozdziałów o różnorakiej tematyce. Od rysu historycznego wsi, poprzez działalność Wincentego Witosa przedstawionego w różnych odsłonach. W książce znajdziemy informacje m.in. o tzw. galicyjskiej nędzy, oświacie, rabacji, początkach autonomii, a także rozdział o Konstytucji 3 Maja, czy też o cmentarzu wierzchosławickim. W warstwie historycznej, publikacja ta wnosi nowe informacje dla poznania dziejów parcelacji folwarku wierzchosławickiego oraz powstania pierwszej w powiecie tarnowskim Spółdzielni Produkcyjnej. 

Władysław Kurtyka zbierając materiały do swojej książki korzystał z zasobów Archiwum Państwowego w Tarnowie, Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie oraz archiwum Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Posiłkował się wydawaną ówcześnie prasą i książkami. 

Książka „Wierzchosławice – z dziejów wsi” dostępna jest w sprzedaży w recepcji Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach w cenie 30 zł. Prowadzona jest również sprzedaż wysyłkowa (doliczona zostanie opłata za przesyłkę pocztową w cenie 15 zł.). Zamówienia można składać tel. 14 657 57 57 lub e-mailowo: kultura@ckwp.pl.  

Zachęcamy do lektury!

Okładka

Post Author: Dominika Ramian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *