Spotkania z historią w Wierzchosławicach / „Kapliczki ziemi wierzchosławickiej”

Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach zaprasza na kolejną prelekcję z cyklu „Spotkania z historią”. Spotkanie pt. „Kapliczki ziemi wierzchosławickiej” zaplanowano na czwartek 22 czerwca. Rozpoczęcie o godz. 19:00 r. w auli Centrum Kultury Wsi Polskiej.

Tradycją sięgają jeszcze czasów przedchrześcijańskich kultów i wierzeń. Wyrastały z naturalnej potrzeby łączności człowieka ze światem nadprzyrodzonym. Ich mnogość i położenie podyktowane zostało potrzebami duchowymi mieszkańców wsi. Powstawały zanim postarano się o budowę kaplicy lub kościoła. Przy nich często odbywały się nabożeństwa, wyruszały procesje, świecono pokarmy w Wielką Sobotę.

Przydrożne figury, krzyże i kapliczki, bo o nich mowa są rozsiane na obszarze znajdującym się w granicach gminy Wierzchosławice. Charakteryzują się wielkim bogactwem i urodą, stanowiąc obecnie jeden z najbardziej symbolicznych i wartościowych składników dziedzictwa kulturowego tego regionu.

W podróż po gminie i jej małej architekturze sakralnej w Wierzchosławicach „zabierze nas” kierownik Muzeum W. Witosa Janusz Skicki. Na wybranych przykładach budownictwa sakralnego zapoznamy się z lokalnymi kapliczkami, przydrożnymi krzyżami, ich historią i architekturą.

„Spotkania z historią” – to cykl spotkań organizowanych w Centrum Kultury w Wierzchosławicach. W założeniu ma popularyzować historię Gminy Wierzchosławice oraz losy jej mieszkańców. Organizatorzy liczą na to, że będzie to ciekawy, a przede wszystkim przystępny sposób na poznanie lokalnej historii. 

Wstęp wolny. Dodatkowe informacje w recepcji Centrum Kultury oraz pod nr tel. 014 657 57 57. 

Serdecznie zapraszamy!

foto – Parafia Mikołajowice

Post Author: Krzysztof Bogusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *