„Opowieści gęsiego pióra” – II półmaraton czytania książek historycznych

Od lat społeczeństwo zmaga się ze spadającym poziomem czytelnictwa w Polsce. By zainspirować mieszkańców do częstszego sięgania po książkę, a w szczególności książkę historyczną Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzchosławicach oraz Gminne Centrum Kultury zapraszają do udziału w kolejnym 12 godzinnym półmaratonie czytania książek historycznych. Imprezę zaplanowano na piątek 15 czerwca. Bieżąca edycja półmaratonu czytelniczego w Wierzchosławicach skupi się wokół książek związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości przed 100 laty. Nie zabraknie miejsca na pamiętniki Wincentego Witosa i wspomnienia lokalnych kronikarzy z okresu Wielkiej Wojny.   

Wspólne czytanie książek może być bardzo interesującym doświadczeniem. Zwykle czytamy sami dla siebie – po cichu lub w ogóle nie wypowiadając słów na głos, tymczasem dawniej głośne czytanie było czymś zupełnie naturalnym. Słowa przeczytane na głos mają jeszcze większą moc, niemal czarodziejską.

Wytrawnego czytelnika nie trzeba przekonywać do sięgnięcia po książkę o tematyce historycznej. Wielu młodych ludzi postrzega czytanie jako kolejne zadanie do wykonania, coś wymyślonego i narzuconego. Warto więc spróbować przekonać  ich, że jest inaczej, pokazując że może ono dawać nieograniczoną satysfakcję. Zresztą ciekawych pozycji poświęconych zarówno historii Polski, jak i historii powszechnej nie brakuje.

Inspiracją  organizacji czytelniczego półmaratonu w Wierzchosławicach była książka Jerzego Pilikowskiego –  „Opowieści Gęsiego Pióra” – która przybliża zarys historii Polski w atrakcyjnej dla dzieci i młodzieży formie.

Czytelniczy półmaratony to pomysł na długofalową działalność z wykorzystaniem tradycyjnych, sprawdzonych metod. Organizatorzy poszukują  rozwiązania, które w dobie spadku czytelnictwa da inspirację młodym ludziom do uczestnictwa w kulturze, rozwoju wiedzy i zainteresowania literaturą, a przede wszystkim – zachęci do systematycznego sięgania po książki.

 

Na jakich zasadach można wziąć udział w czytelniczym półmaratonie?

Czas trwania – 12 godzin. Rozpoczęcie o godz. 9.00 – 15 czerwca (piątek), zakończenie o godz. 21.00 – 15 czerwca.

Miejsce – aula Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach.

O zestaw książek do czytania zadbają organizatorzy – można również przynieść własną książkę, której fragment zostanie odczytany.

Do uczestnictwa zapraszamy grupy przedszkolne, szkolne, stowarzyszenia, parafie oraz osoby indywidualne i rodziny z Gminy Wierzchosławice.

Zgłoszenia – swój udział można zgłosić na recepcji Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach – tel. 14 657 57 57, ale zapraszamy również do spontanicznego przybycia bez wcześniejszych zapisów.

Imprezie będzie towarzyszyła zbiórka „książek przeczytanych” – książki przeczytane, aktualne i w dobrym stanie warto przekazać dalej, by dać im „drugie życie”. Szukamy książek ciekawych, przydatnych innym – tytułów dla dzieci i młodzieży, beletrystyki, lektur szkolnych, książek historycznych i popularnonaukowych. Po selekcji zostaną rozdzielone między biblioteki.

Na uczestników będą czekały dodatkowo różne atrakcje – specjalne kupony promocyjne do restauracji Centrum Kultury Wsi Polskiej, zaproszenia do teatru i kupony ufundowane przez sponsorów. Nie zabraknie szarlotki oraz pysznej kawy, herbaty i zimnych napojów.

Dzieci i młodzież, a także ich rodziców i dziadków zapraszamy do udziału we wspólnym czytaniu!

 

Organizatorzy

Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzchosławicach

Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach

 

Patronat

Wójt Gminy Wierzchosławice – Zbigniew Drąg

 

Partnerzy akcji

Urząd Gminy Wierzchosławice

Szkoła Podstawowa w Wierzchosławicach

Parafia Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa

Post Author: MP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *