Narodowe czytanie „Wesela” w Wierzchosławicach

2 września odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku w ramach ogólnopolskiej akcji czytane będą fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Po raz pierwszy w tym wydarzeniu bierze udział również Gmina Wierzchosławice. 

Wierzchosławice to wieś Wincentego Witosa. Trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej, którego formalne wykształcenie zamknęło się w czterech klasach, chłopa z urodzenia, z zawodu i z przekonania. To miejsce bardzo symboliczne dla całego ruchu chłopskiego. 

Podobnie jest z „Weselem” S. Wyspiańskiego – to niezwykle ważny utwór będący próbą krytycznej oceny współczesności, narodowych mitów i tragicznej sytuacji narodu, który wydaje się nie być zdolnym do walki o odzyskanie niepodległości.

Do udziału w czytaniu w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach (2 września godz. 18.00) zostaną zaproszeni mieszkańcy, działacze społeczni i kulturalni,  sportowi, parafie, samorządowcy. Czytanie uświetni występ ZPiT „Swojacy” wraz z kapelą ludową. Zaplanowano czytanie wybranych fragmentów trzech aktów „Wesela”.

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez prezydenta od 2012 r. W ubiegłym roku, jak podano na stronie Kancelarii Prezydenta, Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 2200 miejscach. Akcja polega na publicznych odczytach narodowej literatury. Do tej pory w ramach akcji czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. Wybrane w tym roku w głosowaniu „Wesele” Wyspiańskiego będzie czytane 2 września. Oddający głosy mogli też wskazać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowski” Juliusza Słowackiego.

Program
18.00 Rozpoczęcie czytania
18.10 oraz 18.40 występ ZPiT „Swojacy”
20.00 Zakończenie

Organizatorami Narodowego Czytania „Wesela” w Wierzchosławicach jest Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminne Centrum Kultury.

Czytanie odbędzie się w urokliwym, pełnym zieleni atrium Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa. Funkcjonujący w tym miejscu przed laty Uniwersytet Ludowy prowadził działalność kulturalno-oświatową. W latach swojej świetności w Wierzchosławicach kształciła się młodzież z całej Polski. Nauka odbywała się w systemie internatowym, słuchacze rekrutowali się w większości spośród pełnoletniej młodzieży chłopskiej. Uniwersytet przygotowywał do życia i działalności społecznej, do pracy w samorządzie, spółdzielczości i placówkach kulturalno-oświatowych. Uniwersytet funkcjonował od 1946 do 1989r. W 2011 r. obiekt został ponownie otwarty – tym razem jako obiekt konferencyjno-hotelowy prowadzony przez Gminne Centrum Kultury.

Do Centrum Kultury dotarła już okolicznościowa pieczęć, którą rozesłała Kancelaria Prezydenta RP. Pieczęć ma służyć do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczestników egzemplarzach „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Na pieczęci widnieje data tegorocznej akcji – 2 września, jej nazwa, tytuł odczytywanego dzieła i jego autor oraz informacja o patronacie honorowym prezydenta RP.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

Post Author: MP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *