Narodowe czytanie „Przedwiośnia” w Wierzchosławicach / 8 września 2018 r.

Mieszkańcy Gminy Wierzchosławice spotkają się sobotę 8 września 2018 r. by wziąć udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2018. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00, a zakończy około godz. 14.00 – całość odbędziecie się w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Gmina Wierzchosławice bierze udział w tym wydarzeniu po raz drugi. Przy sprzyjającej pogodzie czytanie odbędzie się w plenerze na podwórku, natomiast w razie niesprzyjającej pogody – w budynku administracyjnym Muzeum Wincentego Witosa.

Wierzchosławice to wieś Wincentego Witosa. Trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej, którego formalne wykształcenie zamknęło się w czterech klasach, chłopa z urodzenia, z zawodu i z przekonania. To miejsce bardzo symboliczne dla całego ruchu chłopskiego.

Z kolei „Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

Do udziału w czytaniu zostaną zaproszeni mieszkańcy, działacze społeczni i kulturalni, sportowi, parafie, samorządowcy. Zaplanowano czytanie wybranych fragmentów „Przedwiośnia”.

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez prezydenta od 2012 r. W ubiegłym roku, jak podano na stronie Kancelarii Prezydenta, Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 2000 miejscach. Akcja polega na publicznych odczytach narodowej literatury. Do tej pory w ramach akcji czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Organizatorami Narodowego Czytania „Wesela” w Wierzchosławicach jest Gminna Biblioteka Publiczna, Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach (oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie) oraz Gminne Centrum Kultury.

Czytanie odbędzie się w niezwykle ważnym miejscu – zagrodzie Wincentego Witosa. Zbudowana przez niego zagroda, a dziś muzeum jego imienia – to miejsce pełne pamiątek, zdjęć, dokumentów i śladów zawiłej historii ówczesnej sceny politycznej. To miejsce symboliczne i historyczne – tym bardziej warto je odwiedzić przy okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Narodowego Czytania „Przedwiośnia”. W skład zagrody wchodzą: dom mieszkalny, budynek inwentarski, stodoła, spichlerz oraz wolno stojąca piwnica z nadbudową. Od 1971 roku mieści się tutaj Muzeum Wincentego Witosa. Większość zabudowań zachowuje swój pierwotny charakter, jedynie budynek inwentarski (po rekonstrukcji) zaadaptowano na cele administracyjne i muzealne.

Zgłoszenie udziału – prosimy dokonywać w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Władysława Stanisława Reymonta w Wierzchosławicach 33-122 Wierzchosławice 678, e-mail: gbp.wierzchoslawice@interia.pl , tel. 14-67-97-215. Osoby niezdecydowane zapraszamy również bez wcześniejszego zgłoszenia.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

 

Post Author: MP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *