„Krakowski Wianek” dla Swojaków!

W niedzielę 21 maja 2017 r. w wiosennej scenerii Parku Kępińskich w Szczurowej tancerze i muzycy z Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic podczas ostatniego dnia Festiwalu „Krakowski Wianek” zaprezentowali widowisko pt. „Na len, na konopie. Żeby się darzyło” autorstwa Magdaleny Witkowskiej.

Decyzją komisji artystycznej w kategorii dorosłych zespołów folklorystycznych prezentujących formę autentyczną do „Swojaków” trafiła nagroda główna w postaci „Krakowskiego wianka” oraz nagroda finansowa w wysokości 2000 zł. Zespół otrzymał również nominację na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY w Łużnej w 2018 r.

Jak co roku w przedostatni majowy weekend – od piątku do niedzieli w przepięknym Parku Kępińskich rozbrzmiewają ludowe utwory, a na scenie prezentują się tancerze i muzycy z 7 powiatów Małopolski tj. brzeskiego, bocheńskiego, chrzanowskiego, krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego, tarnowskiego. Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka „Krakowski Wianek” który od lat odbywa się w Szczurowej – to wielkie święto śpiewu, tańca i muzyki ludowej. To również spotkanie wielu pokoleń ludzi, dla których ważna jest rodzima tradycja. Organizatorami Przeglądu jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” – Biuro Organizacyjne w Tarnowie wspólnie z Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szczurowej.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni z tej nagrody – mówi kierownik zespołu „Swojacy” Paweł Dąbrowski. – Wróciliśmy na ten przegląd po 8-letniej przerwie i udało nam się zdobyć najważniejszą nagrodę – dodaje.

„Swojaków” podczas ich występu dopingowała niemała delegacja z Klubu Seniora „Przystań” z Wierzchosławic, a także Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew Drąg, oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury Krzysztof Bogusz.

 – 35 „Krakowski Wianek „dla „Swojaków' okazał się szczęśliwy Głowna nagroda nominacja na Pogórzańskie Gody do Łużnej, to sukces o którym marzy niejeden zespół. „Swojacy” przecież są zasadniczo zespołem, gdzie dotąd przeważała forma opracowana artystycznie. Przestawienie się na formę autentyczna jaką zaprezentował Zespół w Szczurowej to nie lada wyczyn.  Udało się nam w stu procentach. Mówię „nam” –  jest to bowiem wspólny sukces.  Przed dwoma laty wycofałam się bowiem z czynnego uczestnictwa w tworzeniu programów. Dlatego uważam sukces Zespołu poniekąd jako mój „powrót z tarczą”. „Swojacy” są wspaniali! – mówi Magdalena Witkowska – reżyser i choreograf widowiska.

Do przeglądu Zespół przygotowywał   się od stycznia. Kilka tygodni ciężkiej pracy pod okiem Magdaleny Witkowskiej (reżyser i choreograf) oraz Grzegorza Gawełka (śpiew) przyniosło bardzo wymierne efekty.

– Wyzwanie jakie zostało postawione przed nimi okazało się na ich miarę. Forma autentyczna to całkowite przestawienie się na inny sposób tańczenia, to pokonanie bariery wykonawczej, zadania aktorskie inne niż tylko w tańcu, często improwizacja na scenie. Zespół zadania te wykonał „na szóstkę”, bowiem forma autentyczna to kultywowanie tradycji nieskażonej czyli TRADYCJI, co w Wierzchosławicach szczególnie jest cenne. Osobiście cieszę się z nominacji na „Pogorzańskie Gody”, bo jeszcze trochę będę mogła popracować z tym wspaniałym Zespołem – dodaje Magdalena Witkowska.

Warto wspomnieć, że w roku 2009 – podczas 28 edycji Festiwalu „Krakowski wianek” „Swojacy” zajęli w tej samej kategorii II miejsce z programem: „Zabawa w karczmie po odpuście”.

Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” tworzy 25 osób, oraz 7 osobowa kapela. To prawdopodobnie jeden z najstarszych zespołów ludowych w Małopolsce – istnieje i działa już 72 lata. Zespół powstał w 1945 roku. Kilkudziesięcioletni dorobek artystyczny zespołu jest ogromny. „Swojacy” koncertowali niemal w całej Polsce, brali udział we wszystkich Dożynkach Centralnych, a także występowali za granicą w byłym ZSRR, Czechosłowacji, Niemczech, Danii, Węgrzech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Litwie. Mieli zaszczyt gościć u Ojca Świętego Jana Pawła II. Lista nagród i dyplomów, odznaczeń i podziękowań dla zespołu jest tak długa, że nie sposób wszystkich wymienić. Od kilku miesięcy przy Centrum Kultury w Wierzchosławicach działa dziecięcy zespół „Mali Swojacy”. Blisko 30 dzieci uczy się tańczyć i śpiewać, by w przyszłości godnie kontynuować dzieło rozpoczęte przez założyciela zespołu – Mieczysława Stacha.

Relacja video – Telewizja Tarnowska.tv <==

foto Maciej Mazur 

Post Author: MP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *