Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Święto Plonów w Gminie Wierzchosławice

15 sierpnia 2017 @ 14:30 - 16 sierpnia 2017 @ 02:00

Darmowy

Tradycyjne Święto Plonów – dożynki – to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu polskiej wsi. 15. sierpnia (wtorek) w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bobrownikach Małych odbędą się uroczystości dziękczynienia rolników z Gminy Wierzchosławice za dar plonów.

Rolnicy z Gminy Wierzchosławice obchodzą ponownie swoje święto po raz drugi po dłuższej przerwie. Dożynki to ludowe święto połączone z  uroczystościami dziękczynnymi związanymi z zakończeniem żniw i prac  polowych. Zwyczaj ten praktykowany był na naszych ziemiach już w czasach  przedchrześcijańskich przez Słowian i plemiona bałtyckie.  Wraz z rozwojem  gospodarki folwarczno – dworskiej w XVI wieku, dożynki zagościły na  dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla pracowników w nagrodę za  wykonaną pracę przy żniwach. Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno  religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia  zbiorów – tak będzie również i w Gminie Wierzchosławice.

O godzinie 14.30 rolnicy z terenu Gminy wezmą udział w dziękczynnej Mszy św. w kościele parafialnym w Rudce, w trakcie której nastąpi poświęcenie wieńców żniwnych. Po nabożeństwie w uroczystym korowodzie dożynkowym rolnicy  przejdą na plac obok Domu Kultury w Bobrownikach Małych, gdzie w dalszej części  programu zespoły obrzędowe zaprezentują przygotowane przez siebie wieńce dożynkowe wraz z bogatym programem artystycznym. Wieczorem odbędzie się festyn ludowy z licznymi atrakcjami.

Program Gminnego Święta Plonów w Bobrownikach Małych

Godz. 14.15 – Zbiórka na placu przy kościele parafialnym w Rudce
(Parafia rzymskokatolicka p.w. Matki Bożej Różańcowej)
Godz. 14.30 – Uroczysta Msza święta i poświęcenie wieńców żniwnych
Godz. 15.30 – Przejście w korowodzie dożynkowym na plac obok Domu Kultury w Bobrownikach Małych
Godz. 16.00 – Uroczyste otwarcie Gminnego Święta Plonów
Godz. 16.15 – Tradycyjna prezentacja wieńców – Konkurs Wieńca Dożynkowego
Godz. 16.15 – Konkurs potraw regionalnych
Godz. 17.45 – Wiązanka pieśni i tańców rzeszowskich oraz krakowiak z lajkonikiem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic
Godz. 18.15 – Występ dziecięcego zespołu folklorystycznego „Mali Bobrowianie” z Bobrownik Małych
Godz. 19.00 – Ogłoszenie wyników w konkursie wieńców oraz konkursie potraw regionalnych
Godz. 19.30 – Recital Klaudii Czapiewskiej
Godz. 20.00 – Koncert zespołu „Latino Lovers”
Godz. 20.30 – Losowanie nagród głównych w loterii fantowej
Godz. 20.40 – Zabawa taneczna z zespołem muzycznym „The Tonacja”

Atrakcje: mini park rozrywki (zamki dmuchane, eurobungy), loteria fantowa (nagroda główna rower, nagrody dodatkowe sprzęt RTV i AGD), liczne konkursy i gry z nagrodami, gastronomia (grill, fast-food, popcorn, lody, napoje), stoiska rękodzielnicze, bezpłatne degustacje potraw w ramach konkursu potraw regionalnych oraz kilkaset porcji potraw regionalnych ufundowanych przez sołectwo Bobrowniki Małe oraz Stowarzyszenie CASTOR.

W trakcie uroczystości odbędzie się konkurs wieńców dożynkowych w  kategorii wieniec tradycyjny i współczesny. Uczestnicy konkursu oprócz gratyfikacji finansowej otrzymają również możliwość reprezentowania Gminy  Wierzchosławice podczas: Dożynek Powiatu Tarnowskiego (27 sierpnia w  Gromniku), XIX Dożynek Województwa Małopolskiego (27 sierpnia w Bobowej) oraz Dożynek Jasnogórskich (3 września na Jasnej Górze).  

Po raz pierwszy sołectwa będą również rywalizować w trakcie dożynek w ramach konkursu kulinarnego na najsmaczniejsze tradycyjne potrawy Gminy Wierzchosławice. Całość wzbogacą stoiska rękodzielników prezentujących dawne rzemiosła.

Atrakcje dodatkowe: 

Organizatorami imprezy jest Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew Drąg, Sołtys Wsi Bobrowniki Małe wraz z Radą Sołecką, Stowarzyszenie CASTOR, Klub seniora „Przystań” Wierzchosławice oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

APEL
Rolników z terenu gminy dysponujących końmi, wozami konnymi oraz ciągnikami wraz z maszynami rolniczymi zapraszamy do udziału w korowodzie  jaki przejdzie z kościoła na plac obok Centrum Kultury. Dodatkowe  informacje nt udziału w korowodzie udziela Gminne Centrum Kultury w  Wierzchosławicach (tel. 14 657 57 57). 

Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.

Szczegóły

Start:
15 sierpnia 2017 @ 14:30
Koniec:
16 sierpnia 2017 @ 02:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
Strona internetowa:
http://www.kultura.wierzchoslawice.pl/swieto-plonow-gminie-wierzchoslawice/

Miejsce

Bobrowniki Małe
Bobrowniki Małe 223
Bobrowniki Małe, 33-122 Polska
+ Google Map
Telefon:
504154146