W minioną niedzielę 18 sierpnia 2019 r.  świętowaliśmy Dożynki Gminne w Wierzchosławicach oraz XIII Święto Karpia.

Inauguracja wydarzenia rozpoczęła się uroczstą Mszą Świętą w wierzchosławickiej parafii.

Kolorowe wozy przywiozły wieńce i grupy dożynkowe do Kościoła. Starostowie Dożynek – Maria i Andrzej Lech oraz Wójt Gminy Wierzchosławice – Andrzej Mróz wraz z małżonką weszli do Kościoła w asyście ZPiT Swojacy oraz Poczty Sztandarowej. W kolorowym korowodzie uczestniczyli jeźdzcy konni na czele z Krakowiakie, Starostowie, Wójt i zaproszeni goście, poczty standarowe, ZPiT Swojacy, wozy dożynkowe wraz z wieńcami; całość zamykał przejazd grupy Watacha. Po Mszy korowód dożynkowy udał się do Gminnego Centrum Kultury, gdzie odbyła się część konkursowa oraz zapowiedziane występy. Przed częścią konkursową nastąpiło uroczyste przekazanie i pokrojenie chleba przez Starostów oraz Gospodarza Dożynek – Wójta Gminy Wierzchosławice.

Ośpiewanie wieńców wykonało dziesięć sołectw. Wszystkie grupy bardzo dobrze przygotowały się do występów. Przygotowane wieńce dożynkowe prezentowały się znakomicie i yły wykonane z dużą starannoscią – jak wskazywała przewodnicząca jury AleksandraWróbel

„można było w nich dostrzeć duży wkład pracy, kreatywność oraz zaangażowanie ze strony wszystkich grup. Wybór był bardzo trudny a walka pomiędzy gruupami  wyrównana”.

Jury w składzie Aleksandra Wróbel, Iwona Skicka oraz Halina Machel-Gaura zadecydowało o wygranej sieciechowickiego wieńca dożynkowego wykonanego przez KGW z Sieciechowic w kategorii nowoczesnej – jury poza kunsztem wykonania zachwycił rówież podjętyy temat, dotyczący ginięcia pszczoły miodnej. W drugiej kategorii – wieńca tradycyjnego zwyciężyło KGW „Nad Stawem” z Rudki. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulujemy!
 

Szersza fotorelacja jest dostępna na naszym fanpage na FB. 

Po oficjalnej części dożynkowej rozpoczęliśmy występy artystyczne, które miały nawiązywać do Święta Karpia. 

Pierwsze wystąpiły ualentowane dzieci z Gminy Wierzchosławice. Jako pierwsza zaprezentowała się Daria Czeczot z piosenką „Puchowa Kołysanka”. Jako drugi wystąpił Wiktor Stawarz prezentując piosenkę „Był raz sobie pan Hilary”. Następnie taniec w rytmie hip-hop tańczyła Natalka Padło a na zakończennie własny układ akrobatyczny zaprezentowała Wiktoria Szczepańska. Kolejnym punktem programu był występ Trio Akordeonowego w składzie Jakub Grzyb, Łukasz Skubisz, Kornel Uriasz, którzy działają pod kierunkiem pana Pawła Kusiona. Usłyszelićmy utwory takie jak:

Energetyczny występ See You Later przyciągnął publiczność i porwał do tańca szczególnie młodszych uczestników koncertu. Świetne brzmienie zespołu i charakterystyczny delikatny głos wokalistki zapewniły rozgrzanie publiczności przed występem zepołu K.A.C. na czele z liderem – Maksem Kwapniem. Rock&rollowe brzmienie w Wierzchosławicach to występ, na ktory wiele osób czekało. Zabrzmiały nie tylko autorskie utwory zespołu, ale rówież znane covery. Wieczór zakończyliśmy zabawą taneczną prowadzoną przez Zespół PROpozycja. 

W trakcie imprezy odbywały się degustacje, które zostały ufundowane przez Wójta, Starostów, GCK Wierzchosławice a degustację karpia zapewnił nam Polski Związek Wędkarstwa z oddziałem w Tarnowie.

Podsumowując – przeznaczyliśmy na degustację:

Zapewniliśmy również atrakcje dla dzieci dmuchane miasteczko, miasteczko strażackie, animacje, malowaie twarzy, konkursy i gry przygotowane przez projekt „Równać Szanse” oraz stoiska tematyczne przygotowane przez DKMS, Seniorzy z Klubu „Przystań”, Wojewódzki Urząd Pracy oraz OSK Wanda. Oprócz tego pojawiły się stoiska gastronomiczne, stoiska KGW z gminy Wierzchosławice, lody włoskie, wata cukrowa, a także kule wodne i przejażdzki konne. W trakcie imprezy trwała także zbiórka na rzecz pani Janiny z Bobrownik Małych organizowana przez Stowarzyszenie Oświatowe Horyzont.

Dziekujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji przedsięwzięcia.

Zarówno służbom mundurowym – policji i straży za zapewnienie bezpieczeństwa, ale także za bezinteresowną pomoc. Wyróżnić należy szczgólnie pana Waldemara Sudę za użyczenie bryczek konnych oraz Annę Zuzia za wykonanie witaczy dożynkowych, które pojawiły się w kilku miejscach naszej Gminy. Dziękujemy także wszystkim, ktorzy bezinteresownnie pomagali nam w przygotowaniach. I cieszymy się, że tak licznie uczestniczyliście w imprezie – DZIĘKUJEMY!

 

Nasze przedsięwzięcie zostało wsparte przez:

Polski Związek Wędkarski Oddział w Tarnowie

Usługi Transportowe Andrzej Bysiek

Krakowski Bank Spółdzielczy oddział w Wierzchosławicach

FB Serwis

OSK Wanda

Dachrem

Metalex Robert Pytel

Delikatesy Cezar

Strunbet

Arka Oznakowanie Dróg

Gabinet Stomatologiczny Piotr Boryczka

Rembud Przedsiębiorstwo remontowo-budowlano-usługowe

Andrzej Rapacz Blacharstwo Samochodowe

Auto-Moto-Serwis S.C. Robert Kużdżał, Marta Kużdżał

Profi Auto Serwis Miś Transport

Piekarnia GS Samopomoc chłopska

Starostwo Powiatowe

Bajkowa Fabryka Radości

Patronatem medialnym objęli nas: Kurier Tarnowski, TEMI oraz RDN Małopolska

 

Nasza impreza otrzymała również patronat honorowy Marszałka Województwa Małopolskiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.